Çiğdemim Çocuk Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Çiğdemim Çocuk Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Çiğdemim Çocuk Meclisi 18 temsilcinin katılımı ile ilk toplantısını yaptı. Temsilciler bizim meclisimizin güler yüzlü üyelerden oluşması gerektiğini vurgulayarak adını “Çiğdemim Gülen Çocuk Meclisi“ koymak istediler. Toplantıda veliler yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirildikten sonra tanışma etkinliği yapıldı.

SÖZ ÇOCUKLARDA…

Çalışmamıza başlamadan önce kurallarımızı belirledik. Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabilmemiz için dikkat edilmesi gereken konulara birlikte karar verdik. Mahalle Muhtarımız Sn. Hasan Hüseyin Arslan ve Çiğdemim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Fatih Fethi Aksoy ile yönetim kurulu üyeleri de çalışmanın bu bölümünde meclis çalışmalarında duydukları heyecanı ve beklentilerini belirttiler.

ÇOCUĞUM HAKLARIM VAR…

Çalışmamıza Çocuk Hakları Sözleşmesi üzerinde konuşarak devam ettik. Özellikle;

·        Her çocuk, görüşlerini serbestçe ifade etme, kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerinin dikkate alınmasını isteme hakkına sahiptir. Herkesin çocukları dinleme, onların fikirlerini öğrenme ve onlara saygı gösterme sorumluluğu vardır.

·        Her çocuğun duygu ve düşüncelerini istediği şekilde açıklama hakkı vardır. 

maddeleri üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.

KAVRAMLAR…

Çalışmamıza temel kavramlarla ilgili grup etkinliği ile devam ettik. Gruplara ayrılan meclis temsilcileri; dayanışma, mahallelilik ( ortak yaşam ), gönüllülük, katılımcılık kavramları ile ilgili sunumlar hazırladılar. Bu kavramları birlikte tartıştık ve Çiğdemim Gülen Çocuk Meclisi’ni bu kavramlar üzerinden değerlendirdik.

SEÇİM

İlk planlamada meclis başkanını seçmeyi düşünmüştük ancak çocuklar tüm temsilcilerin eşit olmasını istediklerini ifade ettiler. Bunun üzerine iletişim için meclis sözcülerimizi belirledik. 

Bir sonraki toplantımızda (4 Mayıs 2019 Cumartesi günü) mahalle gezisi yapacak, çocukların gözüyle sorunları ortaya koyacak ve çözümler üreteceğiz.