Diyarbakır, Sur Çocuk Festivali 7-11 Haziran 2019

Diyarbakır, Sur Çocuk Festivali 7-11 Haziran 2019

Diyarbakır’da çalışmalar yürüten Önce Çocuklar Derneği öncülüğünde 7-11 Haziran tarihilerinde çocuk festivali düzenlenmiştir.  Festivale Ma Music Center, Amed Şehir Tiyatrosu, Zarok Tv, Rengarenk Umutlar Derneği, Lotus, ÇocukÇA, Ekoloji Derneği, DSM, MED DER, Laleş Sanat Evi, Amidart Kültür&Sanat Topluluğu, Anadolu Kültür, ZimZim, Ortadoğu Sinema Derneği ve Diyarbakır Ticaret Odası Diyarbakır Sur Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi katkı sundu.

7 Haziran tarihinde çocuk şenliği ile başlayan festivalde çocukların katılım sağlayabildiği çeşitli kültürel ve sanatsal atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca 10 Haziran tarihinde Önce Çocuklar Derneği, Diyarbakır Büyükşehir ve Sur Belediyesi'nin organize etmiş olduğu Çocuk Forumu gerçekleştirildi. Düzenlenen Çocuk Forumu’nda Diyarbakır’da kurulmuş olan Çocuk Çalışmaları Ağı’nın hazırlamış olduğu Çocuk Dostu Kent Strateji Belgesi katılımcılar ile paylaşıldı. Uluslararası Çocuk Merkezi’nden Ebru Ergin ise toplantıda çocuk katılımıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Forumda Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek İçin Ortaklık Ağı’nı temsilen Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden Zekican Sarısyoy da katılım sağladı.

Çocuk Festivali yüzlerce çocuğun katıldığı Uçurtma Şenliği ile 11 Haziran tarihinde son buldu.